در زمان جنگ هم دیواری کوتاهتر از ارتش نبود

برای نماز صبح بیدار شدیم. آقای [حسن] روحانی و آقای مهندس موسوی [نخست وزیر] از تهران تلفن کردند و درباره فرماندهی نیروی زمینی ارتش و وضع ناگوار نیروها و ضعف فرماندهان در کنترل نیروها و... گفتند.
ساعت شش صبح به سوی اهواز حرکت کردیم. نزدیک ساعت هشت به پادگان گلف وارد شدیم. با آقای [رحیم] صفوی در قرارگاه مقدم صحبت کردم. گفت دشمن امروز تحرکی نشان نمی دهد و لابد منتظر رسیدن نیرو از غرب است. اخیراً نیروهایش را به غرب فرستاده. آقای محسن رضایی آمد. وضع نبرد دو روز گذشته و برنامه آینده را گفت. از سرعت جذب نیروهای مردمی راضی است.
سرتیپ جمالی جانشین فرماندهی نیروی زمینی ارتش و سرهنگ ترابی [فرمانده حفاظت اطلاعات ارتش] آمدند. وضع نیروهای ارتش در جنوب و غرب را گفتند؛ اسف‌بار است و دشمن در آنجاها به هر جا می خواهد می تواند برود . *مدعی اند سرگرم جمع آوری و تجدید سازمان و به کارگیری نیروها هستند.
آقایان بهزاد نبوی و [مسعود روغنی] زنجانی از اعضا ی ستاد [کل نیروهای مسلح ] آمدند. آنها را خواسته بودم که با فرماندهان در منطقه برای اطلاع از وضع و نیازها و آشنایی بیشتر با منطقه جنگی مذاکره کنند و بعد از مقداری مذاکره و توضیح ، آنها را به قرارگاه بعثت فرستادم.
**آقای خلخالی [نماینده قم] آمد. طالب واگذاری مسئولیت دادگاه زمان جنگ برای تنبیه متخلفین بود. گفتم همراه [آیت الله موسوی جزایری] امام جمعه اهواز، سری به یگان و قرارگاه ها بزنند و گزارشی بیاورند.
از جبهه غرب خبر می رسد که دشمن وارد شهر گیلان غرب شده و نیروهای رزمی ما به سرعت جمع می شوند و مشغول سازماندهی آنها هستند. گفتم در غرب، به دشمن که در جاده‌ها و دشت پخش شده حمله کنند.
عصر آقایان ***عبدالله نوری [نماینده امام خمینی در جهاد سازندگی] و ابراهیمی آمدند . پیشنهاد داشتند که عملیات انهدامی انجام شود؛ گفتم در دستور است. آقای [محسن] میردامادی استاندار خوزستان آمد. پیشنهاد تشکیل سازمان جنگ‌های نامنظم داشت که با جلب موافقت فرماندهان سپاه، قرار شد تحت امر سپاه و با حکم فرمانده سپاه تشکیل شود .
برای تنظیم و تدارک نیروهای متفرقه‌ای که این روزها به خوزستان می آیند، برنامه هماهنگی بین شورای پشتیبانی جنگ خوزستان و سپاه مشخص شد. حکمی برای آقای [صادق] خلخالی نوشتم که به امور نظامیان متخلف جبهه رسیدگی کند و پیشنهاد تنبیه و تشویق بنماید. ****او مایل است خودش اختیار تنبیه داشته باشد. اوایل شب آیت الله خامنه‌ای با لباس سپاهی به گلف آمدند. سرتیپ [محمد] سلیمی هم همراه ایشان است. خیال دارند چند روزی در منطقه بمانند و به منظور بالا بردن روحیه ها، برای یگان‌ها صحبت کنند. امروز در پیامی به ائمه جمعه اعلان کرده‌اند که به جبهه‌ها می‌روند و از آنها خواسته‌اند که به آنها بپیوندند و هم اکنون حرکت علما به سوی جبهه ها شروع شده. موجی است که به آرامی می گیرد ولی تأثیر روانی خوبی دارد. هوای خوزستان هم خیلی گرم است.

مرجع : برگرفته از خاطرات علی اکبر هاشمی رفسنجانی

* این نظر فرمانده ارشد جنگ در مورد فرماندهان ارتش بعد از گذشت 6 سال از جنگ و 9 سال از انقلاب است. مدعی هستند یعنی چی ؟ یعنی باورشون نداره

** این آقا به دادگاه !  علاقه عجیبی داشت

*** انجام عملیات انهدامی به نماینده امام در جهاد سازندگی چه ارتباطی داره؟

**** اختیار تنبیه یا اعدام ؟؟؟؟

/ 0 نظر / 23 بازدید