اعلامیه چریکهای فدایی خلق در منع خلع سلاح مردم

بدون تردید یکی از گروههای مارکسیست که به شدت از جنگ مسلحانه علیه ارتش در دوران انقلاب 57 حمایت می کرد و بسیاری از درگیریهای منجر به استفاده از اسلحه گرم را از سوی ارتش باید ناشی از تحریکات اعضای این گروه دانست، گروه چریکهای فدایی خلق است. این گروه که با دو شاخه بیژن جزنی - حسن ضیاظریفی و امیرپرویز پویان - مسعود احمد زاده هروی فعالیت خود را علیه حکومت پهلوی آغاز نمود ضرباتی به حکومت وارد کرد و متقبلا ضربات بسیار سنگینی از کمیته مشترک ضدخرابکاری دریافت نمود و تعداد زیادی از جوانان گروه در اثر عملیات مسلحانه و یا زیر شکنجه های کمیته مشترک جان باختند. پس از قتل عام بیشرمانه بیژن جزنی و  8نفر دیگر در تپه های اوین در سال 1354 که هیچکدام حکم اعدام نداشتند مشی "مبارزه مسلحانه - هم استراتژی و هم تاکتیک" که از سوی مسعود احمد زاده هروی ترویج شده بود، توسط حمید اشرف که رهبر بلامنازع چریکها در این دوره بود دنبال شد و افراد زیادی از ساواک و شهربانی در درگیری با حمید اشرف کشته شدند. بعد از کشته شدن اشرف در تیرماه 1355، سازمان به طور قابل ملاحظه ای تضعیف شد اما میل به خشونت سازمان یافته، هم به دلیل قربانیانی که در راه مبارزه مسلحانه داده بودند و هم به دلیل ایدئولوژی خاص آنها، کاهش نیافت. این گروه که بزرگترین پایگاه اجتماعی را در بین جوانان تحصیلکرده یا دانشجو در آستانه پیروزی انقلاب کسب کرده بود در جریان درگیریهای انقلاب با تمام قدرت علیه ارتش فعالیت کرد. در این پست و دو پست بعدی به چگونگی مسلح شدن مردم از زبان سپهبد پژمان، برخورد امام با موضوع تسلیح جوانان و عکس العمل چریکهای فدایی خلق در خصوص درخواست تحویل سلاح مردم خواهیم پرداخت :

گوش ای از اخبار روزنامه ها  در 22 و 23 بهمن 57 :

به دنبال سقوط پادگانهای لویزان ، مرکز و سلطنت آباد ، زندان اوین نیز صبح امروز پس از چندین ساعت محاصره به تصرف مردم در آمد . از نخستین ساعات دیشب، گروههای مسلح مردم به این زندان هجوم بردند و پس از چندین ساعت نبرد موفق به تسخیر این  آخرین دژ استبداد شدند. با متلاشی شدن آخرین سنگرهای ارتش شاهنشاهی و فروپاشی نظام طاغوتی ، روزنامه اطلاعات نوشت : کسب اطلاع شد فرماندهان نیروهای سه گانه زمینی ، هوایی و دریایی ارتش استعفای خود را به امام خمینی تسلیم کردند .

روز قبل سرلشکر محمدولی الله قره نی از سوی نخست وزیر موقت انقلاب به ریاست ستاد ارتش منصوب شد . به نوشته اطلاعات ، وی از افسران تحصیل کرده و خوشنام ارتش است که مدتهاست به فعالیتهای خصوصی اشتغال دارد . وی قبلاً معاون ستاد ارتش ، فرمانده ارتش در استانهای مختلف و همچنین رئیس رکن دوم ستاد ارتش بوده است 
علاوه بر این سپهبد محمدعلی نوروزی به سمت کفالت شهربانی دولت موقت منصوب شد . وی تا قبل از احراز این سمت ، معاونت اطلاعاتی شهربانی را به عهده داشت  دولت مهندس بازرگان سپهبد مهدیون را نیز به عنوان کفیل نیروی هوایی انتخاب کرد . وی پس از انتصاب به این سمت ، طی اعلامیه ای از کلیه پرسنل مبارز نیروی هوایی ایران درخواست کرد که هر چه زودتر با لباس مرتب یونیفرم نیروی هوایی خود را به یگانهای مربوطه معرفی نمایند . سپهبد احمدعلی محققی جانشین سابق فرمانده ژاندارمری نیز به سرپرستی موقت ژاندارمری کل کشور منصوب گردید

اعلامیه گروههای مارکسیستی :

گروههای مختلف ، بخصوص گروههای چپ ، تجدید سازمان ارتش را عمل ارتجاعی دانسته ، خواستار انحلال آن شدند . همچنین ضمن تاکید بر شکل گیری نیروهای مسلح مردمی، با خلع سلاح عمومی نیز بشدت به مخالفت برخاستند . از جمله ،  سازمان چریکهای فدایی خلق طی پیامی به امام خمینی، اعلام کرد : نظر به مصالح عمومی میهن و انقلاب شایسته است مساله سلاحهایی که در روزهای اخیر از ارتش مزدور در سراسر ایران مصادره شده ا ست به طور کلی در چهارچوب مناسبات سازمان ( چریکهای فدایی خلق ) با سایر نیروها و دولت مورد مذاکره قرار گیرد . فعلاً مقتضی است همان گونه که نظر امام است کمیته از درگیر شدن افراد مسلح غیرمسؤول با فدائیان در چهارراهها و معابر که قصد ضبط سلاحها را دارند ، بسرعت جلوگیری به عمل آورد . این سازمان در اعلامیه دیگری عنوان کرد : ارتش که حربه اصلی امپریالیسم و نوکرانش بود ، به نیروی شکوهمند جانبازی توده های مردم درهم شکست و می رود تا فردا ارتش خلق بنیان گیرد.
 سازمان نوید  وابسته به حزب توده نیز اعلام کرد : در ماشین و دستگاه پلیسی و نظامی رژیم شکاف عمیق افتاده اما هنوز کاملاً درهم شکسته نشده است . 
 گروه مارکسیست- لنینیست شفق سرخ نیز ضمن حمله شدید به درخواست امام مبنی بر خلع سلاح عمومی، ا علام کرد: خلق ضربه به دشمن وارد کرده است ولی دشمن خونخوار هنوز زنده است . ملت اکنون برای نبرد نهایی مسلح شده است، ولی شب و روز تبلیغ می شود که تفنگها را تحویل دهیم، یعنی اینکه ملت در مقابل دشمن مسلح ، خلع سلاح شود. 

 23/ 11/ 57 :

 سازمان چریکهای فدایی خلق ایران با صدور اعلامیه ای از هواداران خود در سراسر کشور خواست :
1- تا تسخیر و فتح کامل همۀ مواضع دشمنان خلق و تسخیر همۀ سنگرهای آنان توسط مردم ، لحظه ای از پای ننشینید، سنگرهای خود را ترک نگویید و همراه و همگام با سایر مبارزان خلق در پاسداری ازانقلاب و خنثی کردن توطئه ها و تهاجم مزدوران هوشیارانه بکوشید .
2- در همۀ شهرها و روستاها، ستادهای ارتباط و هماهنگی با اختیارات کامل به وجود آورید و تمام اقدامات را زیر نظر آنها انجام دهید .
3- مبارزان را در گروههای ده - بیست نفری سازمان و آموزش دهید و در سنگرها ( سطح شهر ) مستقر سازید .
4-با برقرار کردن پیکهای مخصوص بین سنگرها و ستاد هماهنگی، نیازها را بررسی و تأمین و امکانات را متعادل و وظایف را تقسیم کنید .
5 - کلاسهای آموزش نظامی در شهر و روستا برپا دارید و فنون نظامی و کاربرد سلاح را به همه  بیاموزید .
6 - همۀ مبارزان مسلح ، خلق را از خطرات سلاح و مواد منفجره ، بویژه از خطرات سهل انگاریها و دستکاریها در استفاده از آنها آگاه کنند .
7- تاکید می کنیم که افراد و عناصری که به مردم و میهن خیانت کرده اند و می کنند ، با اعلام همبستگی مزدورانه به هیچ وجه در میان مردم جایی نخواهند یافت و از مجازات در امان نخواهند بود . در صورت مشاهده افراد مزبور آنها را معرفی و خود به هیچ وجه آسیبی به آنها نرسانید .

×بدون ربط : پیشکسوت بودن اما اطلاعات ارائه نکردن چه کمکی به بررسی وقایع جنگ می کنه ؟!

/ 0 نظر / 20 بازدید