واقعه نهارخوری لویزان

قبل از جمع بندی و ارائه این پست، تصمیم گرفتم که یک نظر سنجی 10 روزه از خوانندگان محترم انجام بدهم. خوشحال خواهم شد اگر موارد زیر را پاسخگویی بفرمایید :

1 - مطالب وبلاگ چقدر در بالا بردن سطح اطلاعات شما موثر بوده است؟

2 - با خواندن وبلاگ، چقدربه مطالعه بیشتر تشویق شده اید؟

3 - کدام یک از مباحث وبلاگ بیشر مورد علاقه شما می باشد؟

4 - جای چه مطالبی را در وبلاگ خالی می دانید ؟

-----------------------------------------------------------------------------------

گزارش محرمانه ستاد بزرگ ارتشتاران :

در ساعت 13 مورخ 20/9/1357 یک نفر درجه دار و دو نفر سرباز مسلح به نهار خوری گارد شاهنشاهی واقع در لویزان تک تیر اندازی نمودند که در نتیجه سه نفر افسر گارد شاهنشاهی و یک نفر هوانیروز مامور به گارد و سه نفر درجه دار کشته و 19 نفر نیز مجروح شدند

بخشی از مطلب مندرج در سایت ارتش جمهوری اسلامی :

ماجرای ظهر عاشورای لویزان یکی از رویداد های تأثیر گذار در نوع خود بود. این واقعه توسط سه تن از کارکنان کادر و وظیفه نیروی زمینی ارتش در لویزان تهران رخ داد. این سه نفر برای ابراز همدلی و همراهی بیشتر با امام خمینی و مردم مسلمان ایران اسلامی در حرکتی خودجوش به سالن نهار خوری گارد شاهنشاهی در لویزان تهران یورش بردند و تعدادی افسر گارد را با شلیک گلوله به هلاکت رساندند. اقدام شجاعانه اما نسنجیده و ناپخته این مبارزان، ناصرالدین امیدی عابد، اسماعیل سلامت بخش و سید ایوب حسن زاده در نا امن کردن نیروهای وابسته به شاه و آشکار کردن موضع حقیقی ارتش نسبت به مردم و شاه در آن مقاطع تاریخی نقش به سزایی در روند پیروزی داشت.

قسمتی از اعلامیه گروهی موسوم به گروه ارتش انقلابی ایران که از متن و نوع عبارتها به نظر می رسد از مجاهدین خلق یا چریکهای فدایی خلق ریشه گرفته اند :

موقعیت محل: ساختمان هشت‌طبقه شامل زیرزمین و نهارخوری و آشپزخانه ـ‌طبقه 1 و 2 و 3 ستاد گارد جاویدان – طبقه 6 و 7 ستاد گارد شاهنشاهی ـ طبقه 8 آخرین طبقه متعلق به ستادجنگ بود که در اختیار شاه می‌باشد برای مواقع ضروری.

حمله: یک مسلسلچی گروه، جلو در خروجی قرار می‌گیرد و یک سرباز برای کشتن دو نگهبانی که در پشت‌بام پاسداری می‌داده‌اند می‌رود و پس از موفقیت به بقیه افراد می‌پیوندد. همه با هم از در ورودی داخل می‌شوند و نهارخوری افسران ارشد را به گلوله می‌بندند. در این عملیات 27 افسر و 41 درجه‌دار و چهار سرباز کشته می‌شوند و عده زیادی هم زخمی به جای می‌گذارند.

در این عملیات افرادی که ذیلاً نامبرده می‌شوند و هیچ‌وقت فکر مرگ را هم نمی‌کردند کشته شدند و خلق ایران را از شر خویش راحت نمودند:
سرتیپ حسین صدری ـ سرهنگ نجم‌آبادی ـ سرهنگ علی عسگری فرمانده گردان تانک گارد جاویدان ـ سرهنگ بیرجندی ـ‌ سرهنگ صناعی فرد فرمانده گردان تانک که افراد شهید از همین گردان می‌باشند ـ‌ سرگرد میرهادی ـ ‌ستوان یکم کلا‌احمدی ـ سرگرد مرجانی معاونت دژبانی پادگان لویزان ـ سرهنگ محمد‌علی شاهسوند معاون تیپ که زخمی شده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------

تحلیل و نظر شخصی نگارنده :

1 - ترور عده ای در حال خوردن نهار، با هر انگیزه ای که صورت گرفته باشد محکوم است

2 - مهاجمین از کجا تشخیص دادند همه افسران و درجه داران حاضر در نهارخوری گناهکارند که بر روی همه آنها آتش گشودند؟!

3 - مهاجمین چگونه فهمیدند مجازات این افسران مرگ است ؟!

4 - این ترور تاثیر بسیار زیادی بر روی نحوه تسلیح ارتش شاهنشاهی گذاشت. از این روز به بعد سختگیریهای شدیدی در مورد تحویل سلاح به مامورین فرمانداری نظامی و سایر یگانها به عمل آمد و بارزترین نمونه آن نیز، نداشتن گلوله برای30 تانک لشکر پیاده گارد بود که می خواستند در شب 21 بهمن 57 برای حمایت از مامورین فرمانداری نظامی عازم پادگان نیروی هوایی شوند. به علت موجود نبودن گلوله در تانکها، مدت زیادی طول کشید تا از زاغه های مهمات، گلوله به محل تجمع وسایل زرهی حمل و سپس تحویل تانکها گردد و انقلابیون نیز از این وقفه بهترین استفاده را کردند

5 - تفاوت آمار اعلامیه گروه مجهول و آمار محرمانه ستاد ارتش بیانگر اغراقهای بسیار زیاد در بیان تلفات می باشد

/ 3 نظر / 110 بازدید
اسماعیل

با عرض سلام 1-انصافا مطالب وبلاگ شما باعث افزایش سطح آگاهی بنده از وقایع گذشته شده است 2-با توجه به فرصت اندکم در طول روز تقریبا به همان میزان قبل...روزانه حدود30دیقه 3-تمام موضوعات نوشته شده توسط شما برای بنده جالب است 4-مورد خاصی مدنظرم نیست

علی فاریابی

1. مطالب ارزشمندی می نویسید 2. جالب است 3. مجموعا مباحث خوبی را مطرح می کنید 4. جای لینک دوستان ... چرا که همانگونه که مستحضرید وب دید و بازدیدی است ...

حسن

مطالب جذاب است ونکات مبهمی ازتاریخ در سال 57را بازگو میکند بسیارزیاد. تقریبا تمام مطالب. نظری ندارم.